×
Strona główna » O szkole » Historia szkoły

Historia szkoły


Szkoła stworzona z miłości do sztuki

Ars Atelier to warsztat twórczości plastycznej dzieci, młodzieży i dorosłych. Tutaj swój twórczy azyl znajdują osoby w różnym wieku.

Niektórzy przychodzą do nas aby odreagować stres życia codziennego poprzez własną twórczość (i zostają na wiele lat), niektórzy z miłości do sztuki, wielu po to aby szlifować swoje zdolności artystyczne a jeszcze inni aby uzyskać niezbędne umiejętności umożliwiające zdanie egzaminów do szkół, uczelni plastycznych lub architektonicznych. Wysoki poziom nauczania dorównujący najlepszym tego typu placówkom w Polsce zdobył uznanie wśród wielu fachowców z dziedziny sztuki i pedagogiki.

Nasza szkoła jest kontynuatorem pierwotnej idei kształcenia plastycznego opracowanego przez śp. profesora Jerzego Materne, pomysłodawcy, współorganizatora i współzałożyciela Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie (obecnej Akademii Sztuki). Założycielami Ars Atelier są jego dzieci - syn dr Mikołaj Materne i synowa dr Agnieszka Materne.

Kameralna atmosfera panująca w atelier sprzyja powstawaniu ciekawych prac, a obecność wśród interesujących ludzi i twórczych dzieł nastraja, inspiruje i doładowuje duchowo.

Prace uczestników zajęć

Szerokie spektrum twórczych działań takich jak rysunek, malarstwo, fotografia, modelowanie przestrzeni, perspektywa i aksonometria, pozwala na znalezienie każdemu swojej kreatywnej niszy. Ponadto organizujemy także wystawy prac naszych uczniów („Galeria Mała”, „Galeria w Korytarzu”, „Galeria Inku”), konkursy („Kształty i kolory”, „Zielono mi”) warsztaty tematyczne, plenery, wycieczki. Staramy się również zachęcać uczniów do aktywności poprzez spotkania, na których prezentowane są ciekawe referaty na temat sztuki skłaniające de ciekawej dyskusji.

Wystawy prac uczniów w Galerii w Korytarzu, Galerii Klubu Delta, Galerii Inku

W latach 2010-2016 uczniowie Ars Atelier redagowali także ogólnopolski magazyn internetowy o kulturze i sztuce „AkademiaSztuki.org. Zadaniem czasopisma było zainteresowanie uczniów Ars Atelier (i nie tylko) szeroko pojętą kulturą estetyczną. Magazyn umożliwiał także młodym adeptom sztuki wykazanie się wiedzą poprzez publikowanie artykułów tematycznych.

10 lat Ars Atelier

W 2015 r. minęło 10 lat działalności dydaktycznej i kulturalnej szkoły Ars Atelier.

W październiku 2005 roku rozpoczęliśmy nabór i zajęcia plastyczne. Nasi pierwsi uczniowie do dnia dzisiejszego odwiedzają mury naszej szkoły. Wielu z nich po skończeniu studiów rozpoczęło kariery w branży plastycznej i architektonicznej w Polsce i za granicą.

W kolejności: pierwsza lokalizacja 2005 r. - malutkie 30 m pomieszczenie; druga lokalizacja - od końca 2006 r. (63 m2); trzecia lokalizacja - od 2008 r. (ponad 80 m2). Wszystkie trzy, przy tej samej ulicy - Maksyma Gorkiego w Szczecinie.

Najbardziej cieszy nas fakt, że w ciągu tych minionych lat udało nam się zarazić miłością do sztuki wielu, wielu młodych i nie tylko młodych ludzi, zmobilizować do twórczego działania, pobudzić ich kreatywność i apetyt na aktywne uczestnictwo w kulturze. Wszelkie sukcesy naszych absolwentów są dla nas radością i poczuciem spełnienia dobrej pracy dydaktycznej i wychowawczej.

Przez te wszystkie lata Ars Atelier przeszło wiele zakrętów i wiele zmian. Rozwinięte zostało znacząco zaplecze dydaktyczne – wyposażenie pracowni, warunki lokalowe oraz kadra wykładowców. Dziś zajęcia prowadzone są nie tylko przez magistrów i instruktorów zawodowych, ale także przez wiecznie podnoszących swoje kompetencje wykładowców ze stopniem naukowym doktora.

Od 2010 r. jesteśmy w historycznym budynku na Placu Kilińskiego - mamy także ponad 170m2, duże pomieszczenia z wielkimi oknami i wielu sympatyków w różnym wieku!

Oprócz działalności dydaktycznej szkoła podejmowała się organizacji konkursów, wystaw i plenerów. To wszystko lokuje Ars Atelier w czołówce najlepszych szkół tego typu w Polsce i Europie.

Jakie będzie następne 10 lat? Zobaczymy, w planach mamy wiele ciekawych inicjatyw. Dziękujemy, że świętowaliście z nami ten znaczący jubileusz, oraz mamy nadzieję, że zechcecie się cieszyć i świętować razem z nami kolejne.

Tymczasem zapraszamy do nas serdecznie! Gościmy przyjaźnie w naszych progach wszystkich zainteresowanych!

A na koniec mały filmik o pracowni (nakręcony gdzieś w 2009 r.) - zapraszamy do jego obejrzenia: Jest takie miejsce...!

Pozdrawiamy wszystkich ciepło
Agnieszka i Mikołaj Materne

Poznaj naszą szkołę. Zobacz pracownie. Zacznij tworzyć!    Dowiedz się więcej »
Zapisz się na zajęcia już dziś! Ciebie też nauczymy rysować!    Dołącz do nas »
Szybki kontakt
Pl. Kilińskiego 3 lok. 160
71-414 Szczecin
(BUDYNEK ZDZ, 1 piętro)
sprawdź na mapie


tel. 509-602-337 (w godz. 10-18 pn-pt)
facebook    instagram    pinterest

Szczegółowe dane kontaktowe, w tym godziny otwarcia naszej placówki i dane do przelewów, znajdziecie Państwo w rubryce Kontakt.
Informacje
Ars Atelier jest niepubliczną placówką kształcenia ustawicznego działającą na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty (Dz.U.2004.256.2572, Dz.U.2006.31.216 i DZ.U.2012.186). Nr akredytacji Kuratorium Oświaty: KO.IV.110/15/2012.EK.

Informacje zawarte na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 KC, a jedynie zaproszenie do zawarcia umowy.