Projekt „Kamienice Szczecina” definiowany jest jako cyrkulacja treści wywodzącej się z architektury. Jego pierwszym, ważnym elementem jest nowy szlak turystyczny – „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”. Została opracowana dwustronna mapa (także w językach niemieckim i angielskim) z biogramami trzynastu szczecinian okresu przed- i powojennego, opisami architektonicznymi kamienic w Śródmieściu z przełomu XIX i XX w. (ich miejsca urodzenia, zamieszkania, czy pracy), wyznaczoną trasą, z zaznaczonymi obiektami.
Projekt funkcjonuje od marca 2012. Zasadniczym jego celem jest przedstawienie wielonarodowej i wielokulturowej historii Szczecina poprzez historię kamienic – prawdziwych ozdób ulic, alej i placów oraz losy ich mieszkańców. Szczecin to miasto zamieszkiwane przez inspirujących ludzi, bez względu na okres historyczny. Lokatorzy podlegają zmianie. Kamienice też, ale to one z przełomu wieków XIX i XX wciąż trwają. I są ogromną wartością Szczecina.
Najważniejszym wydarzeniem promującym szlak był premierowy spacer (26.05.2012 r.) – ciekawe wydarzenie miejskie, z mnóstwem atrakcji – niespodzianek, odzwierciedlających pasję lokatorów mieszkań z przedwojennych kamienic, nawiązujących do ich profesji – malowanie obrazu na oczach publiczności, aria z balkonu, scena ze sztuki teatralnej, wystawa, żołnierski posterunek honorowy, aranżacja przestrzeni, muzyka z okien kamienicy.
Szlak „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice” został już profesjonalnie oznakowany. Na elewacjach kamienic (z racji miejsca wyjątkowego, wartego obejrzenia) zostały w grudniu 2012 r. zamontowane tablice, w ramach wdrażania Systemu Informacji Miejskiej przez Urząd Miasta Szczecin. W najbliższych miesiącach planowana jest seria uroczystych (choć nienudnych) odsłonięć.
Więcej informacji na:
www.kamieniceszczecina.pl
www.facebook.com/KamieniceSzczecina
oraz ciekawe filmiki:
Fim 01 - pierwszy spacer
Film 02 - odsłonięcie tablicy Erwina Ackerknechta (filozof, pedagog, pisarz i bibliotekarz, długoletni dyrektor założonej w 1905 r. Miejskiej Biblioteki przy ul. Dworcowej, kiedyś Grüne Schanze)
Najbliższe terminy odsłon tablic:
10.05.2013 r., godz.17 – ul. Rayskiego 29, kamienica Kurta Tucholskiego
17.05.2013 r., godz.17 – al. Papieża Jana Pawła II 44, kamienica Stanisławy Angel-Engelówny