Idą święta więc życie kuchenne należy sobie ułatwiać. Po to zostaliśmy obdarzeni wyobraźnią i umiejętnością twórczego myślenia
Po co zatem tracić czas na niepotrzebne działania, skoro pewne rzeczy możemy uprościć lub zautomatyzować. Jednym z takich ulepszaczy, który znacząco ułatwił mi kuchenne prace stał się kuchenny przelicznik miar i wag. Po co, co chwilę otwierać zeszyty z przepisami jak można zerkać ukradkiem na ścianę?
Gdy byłam dzieckiem w jakiejś gazecie znalazłam zestaw informacji pt. „na oko w naszej kuchni” czyli co i ile waży – łyżka, łyżeczka, szklanka itp. Zeszyt z przepisami mamy się o te informacje powiększył (plus szlaczki oczywiście :)) i było mi łatwiej pomagać jej w gotowaniu. W dobie internetu i dostępności technologii, to co kiedyś nazwano właśnie na „oko w naszej kuchni”, dziś nazywa się przelicznikiem kuchennym i wisi u mnie na ścianie. Szybki i łatwy dostęp, nie trzeba szukać jak się piecze czy gotuje, nie brudzi się, bo jest za szybką.
We wszystkich gotowcach z sieci, zawsze mi czegoś brakowało. Stworzyłam zatem swój w programie do grafiki wektorowej. Ponieważ korzystam często z przepisów anglojęzycznych mój kuchenny przelicznik uzupełniłam o miary i wagi anglosaskie czyli te wszystkie cupsy czy płynne i sypkie ozy… (uncje).
Mając umiejętność operowania jakimkolwiek programem do grafiki wektorowej można sobie taki przelicznik zrobić szybko samemu. Brak tej umiejętności lub niechęć poświęcenia czasu na taką realizację też można obejść ściągając z naszej strony tę „plastyczną” pomoc kuchenną – przelicznik kuchenny do samodzielnego wydruku. Wzory są w siedmiu kolorach. Wszystkie z dominantą czarnej barwy, aby z daleka były czytelne. Wystarczy pobrać PDF’a i sobie wydrukować na kartce A4. Najlepiej drukować na trochę grubszym papierze z bloku technicznego (takim o gramaturze minimum 150g/m², bo blok techniczny blokowi nierówny; dobrzy producenci papieru np. Canson podają gramaturę na swoich blokach).
Grubszy papier nie będzie się falował, raz z powodu zadruku dużą aplą jednakowej barwy (to czarne tło) a dwa, z powodu kuchennej wilgoci. Oprawiając w ramkę pamiętajcie aby zawiesić ją z dala od bezpośredniego źródła światła (absolutnie nie na ścianie, na której długo operuje słońce). W przeciwnym wypadku, wydruk może szybko wyblaknąć.
Pobierz PDF’a ze wzorami kolorystycznymi
Mnogość wzorów kolorystycznych sprawia, że ten przelicznik kuchenny wpisze się w każdą Waszą kuchnię. Nie zależnie czy będzie ona rustykalna, czy bardzo nowoczesna.
Miłego drukowania, oprawiania i użytkowania! Pamiętajcie tylko, że są to wzory przeznaczone dla Was prywatnie, a nie do dalszej komercyjnej dystrybucji.