Słynna papierowa torba na Antypodach stworzona przez Franka Gehry’ego.
Frank Gehry (właście Ephraim Goldberg) to słynny amerykański architekt o polsko-żydowskich korzeniach. Znany jest ze swojego zamiłowania do dekonstruktywizmu. W 1989 r. był zdobywcą Nagrody Pritzkera.
Architektura Gehry’ego jest zorientowana przede wszystkim na efekt zewnętrzny. Projektant od lat świadomie kontrastuje swoje różnorodne (pod względem materiałowym) bryły z tradycyjną przestrzenią miejską. Charakterystyczne dla architekta są silnie przechylone ściany i różne pofalowane płaszczyzny.
Ten ostry kontrast z otoczeniem oraz niejednorodność powierzchni ścian widać w jednym z ostatnich projektów Franka Gehry’ego – budynku Uniwersytetu Technologicznego w Sydney (UTS). Budynek został oddany do użytku 2 lutego 2015 roku.
Konstrukcja budynku oparta jest na idei domku na drzewie, choć złośliwi twierdzą, że wygląda on jak gigantyczna papierowa torba na zakupy. „Może to brązowa papierowa torba, ale wewnątrz jest bardzo elastyczna – jest tu dużo miejsca na zmiany” tak Gehry skwitował anegdoty na temat swojego projektu w jednym z wywiadów dla „The Telegraph”. W swoim opisie projektowym sam zresztą pisał iż, „forma tej elewacji wygina się i fałduje jak miękka tkanina. Cegła zostanie ułożona poziomymi warstwami i będzie schodkowa lub wspornikowa, aby nadać kształt”.
Architekt stworzył zatem miękką, płynną fasadę elewacji wschodniej, co stanowi wyraźny kontrast ze szklaną elewacją zachodnią. Pozyskiwane lokalnie cegły w kolorze piaskowca o różnych kształtach układano ręcznie zgodnie ze skomputeryzowanymi specyfikacjami zawartymi w projekcie. Szacuje się, iż do stworzenia owej konstrukcji zużyto ponad 300 tys. indywidualnie zaprojektowanych cegieł. Okna natomiast, wykonane także na zamówienie wydają się być przyklejone do owej „torby” jak miękkie papierowe karteczki Post-it® – nieregularnie ale planowo.
12-piętrowy budynek przeznaczony na sale wykładowe, pomieszczenia biurowe i badawcze. Skrzydło zaprojektowane przez Franka Gehry’ego nazwano na cześć dr Chau Chak (australijsko-chińskiego biznesmena i filantropa, który przeznaczył na ową konstrukcję 20 milionów dolarów – dr w nazwie odnosi się do doktoratu honoris causa nadanemu filantropowi przez UTS). Jest to także pierwszy projekt Gehry’ego zrealizowany na antypodach.