„Architektura jest muzyką w przestrzeni, niejako muzyką zastygłą” - FRIEDRICH WILHELM JOSEPH VON SCHELLING
„Architektura jest muzyką w przestrzeni, niejako muzyką zastygłą” - FRIEDRICH WILHELM JOSEPH VON SCHELLING
Naucz się rysować i wykreślać konstrukcje przestrzenne niezależnie od tego czy wybierasz się na studia czy po prostu chcesz się rozwinąć!
Kurs rysunku architektonicznego - hobby lub przygotowanie do studiów - młodzież, dorośli
Osoby przygotowujące się do studiów architektonicznych lub innych techniczno-plastycznych mające już sprecyzowany pomysł na kierunek studiów, lub jeszcze nie.
Hobbiści – osoby, które myślą o studiach plastyczno-technicznych, ale nie są tego jeszcze pewne – chcą się po prostu sprawdzić ale także czegoś nauczyć.
Zajęcia dla młodzieży od 16 do 26* lat (czyli wiek licealny, studencki). Wymagana znajomość języka polskiego w stopniu komunikatywnym. Każde zajęcia poprzedzone są teoretycznym wprowadzeniem w temat (dłuższym lub krótszym w zależności od złożoności danego zagadnienia).
Nie jest wymagane żadne wcześniejsze przygotowanie plastyczne:
* jeżeli macie Państwo więcej niż 26 lat a chcecie się przygotować do studiów, to także zapraszamy
Jeden roczny cykl to:
• 128 godz. lekcyjnych
• 32 spotkania po 4 godz. lekcyjne.
• zajęcia od końca września do czerwca
Z doświadczenia wiemy, że optymalny czas nauki np. dla osób przygotowujących się do studiów to minimum dwa lata.
Uczymy warsztatu i ćwiczymy wyobraźnię. Staramy się aby martwe natury, układy przestrzenne czy ćwiczenia z wyobraźni co roku były inne.
* dla rekrutujących się od maja do sierpnia
Plan zajęć na nowy rok akademicki dostępny jest zawsze od 25 sierpnia
W programie kursu
• Podstawowe pojęcia plastyczne
• Podstawy kompozycji
• Konstruowanie obiektów i wymierzanie proporcji
• Perspektywa w rysunku wrażeniowym (z obserwacji)
• Plastyka formy – walor i światłocień
• Rysunkowa analiza obiektów i prostych martwych natur
• Rysunkowa analiza układów wieloelementowych
• Rysunkowa analiza faktur złożonych
• Analiza anatomiczna ludzkiej postaci
• Autoportret
• Różnorodne techniki rysunkowe i graficzne
• Metody autokorekty
• Podstawowe pojęcia plastyczne
• Podstawy kompozycji
• Konstruowanie obiektów i wymierzanie proporcji
• Perspektywa w rysunku wrażeniowym (z obserwacji)
• Plastyka formy – walor i światłocień
• Rysunkowa analiza obiektów i prostych martwych natur
• Rysunkowa analiza układów wieloelementowych
• Rysunkowa analiza faktur złożonych
• Analiza anatomiczna ludzkiej postaci
• Autoportret
• Różnorodne techniki rysunkowe i graficzne
• Metody autokorekty
• Podstawy aksonometrii
• Podstawy kompozycji w rysunku wykreślnym
• Perspektywa linearna
• Skala w perspektywie
• Cienie własne i rzucone
• Rysunek powierzchni otwartych i zamkniętych
• Zadania na rozwijanie wyobraźni twórczej
• Zadania na rozwijanie wyobraźni przestrzennej
• Zadania tematyczne*
Zajęcia odbywają się w terminach
godz. 17.00-20.00
godz. 17.00-20.00
godz. 17.00-20.00
godz. 10.00-13.00
Nasze zajęcia rozpoczynają się zazwyczaj w ostatnim tygodniu września. Całoroczne plany zajęć dostępne są od 25 sierpnia.
Skorzystaj płatności ratalnej oferowanej przez PayU! Do 5 rat 0% prowizji!
Liczbę rat wybierasz w koszyku naszego sklepu po podpisaniu umowy.
~230 zł/ miesiąc przy wyborze 12 rat PayU
* dla rekrutujących się od maja do sierpnia
Jeżeli zastanawiasz się nad zajęciami rocznymi i chcesz nas sprawdzić, zapisz na Letnie warsztaty plastyczne (lub Zimowe warsztaty plastyczne). Poznasz nas, nasze metody nauczania, wypróbujesz się w naszej pracowni, sprawdzisz swoje emocje przy sztaludze a wtedy – jeżeli będą jeszcze wolne miejsca, zdecydujesz o zajęciach całorocznych.
odliczymy je od całej kwoty po podpisaniu umowy
UWAGA! Po kliknięciu w Zarezerwuj system przez chwilę przetwarza rezerwację – zanim przekieruje Państwa do kolejnego kroku. Prosimy o cierpliwość!
Umowa musi być podpisana na co najmniej jeden dzień przed rozpoczęciem zajęć. Brak podpisania umowy uznajemy za rezygnację! Wpisowe wtedy przepada!
Do kursu można dołączyć w każdym momencie roku, jedynym warunkiem jest dostępność wolnych miejsc.
Zapisy odbywają się według kolejności zgłoszeń. Liczba miejsc, ze względu na wysoki poziom i komfort prowadzonych zajęć, jest ograniczona.
Informacje i zapisy telefoniczne lub w biurze szkoły – prosimy skorzystać z rubryki Kontakt. Prosimy także o zapoznanie się z informacjami w rubryce Rekrutacja – Zapisy na zajęcia.
System rekrutacji online został już wyłączony. Prosimy dzwonić w sprawie dostępności miejsc – tel. 509-602-337. Gdybyśmy nie odbierali, prosimy wysłać smsa. Na pewno oddzwonimy.
Można także skorzystać z poniższego formularza.
dowiedz się czy są wolne miejsca
Pierwotna definicja rysunku architektonicznego odnosi się do sposobu rysowania ukazującego kształt i wielkość budynków, ich umieszczenia na działce budowlanej, podziału pomieszczeń we wnętrzu ze wskazaniem na rodzaj użytych materiałów.
Społecznie utrwalona definicja każe nam sądzić, iż rysunek architektoniczny to zupełnie inny rodzaj plastycznej wypowiedzi niż klasyczny rysunek akademicki. Nic bardziej mylnego! Jest to ten sam rodzaj wypowiedzi – kompozycja określonych linii na płaszczyźnie nanoszonych na powierzchnię za pomocą różnych narzędzi rysunkowych. Inny natomiast może być jedynie temat tej plastycznej wypowiedzi.
Nasz kurs rysunku architektonicznego to zajęcia dwutorowe. Opierają się na ćwiczeniach z rysunku wrażeniowego (z obserwacji) – martwe natury, układy przestrzenne oraz z podstaw geometrii wykreślnej (rysunek brył, obiektów, wizualizacji w technikach odręcznych opartych na zasadach perspektywy zbieżnej i aksonometrii). Zajęcia te pomagają zrozumieć zagadnienia przestrzeni, skrótów oraz budowania światłocienia w sposób wrażeniowy (z obserwacji) oraz matematyczny (wykreślanie).
Nie rysujemy ze zdjęć czy innych rysunków! Na początku drogi artystycznej takie działania nic nie wnoszą poza oszukiwaniem samego siebie. Udają tylko artystyczne umiejętności. Są liczne badania na ten temat, warto sobie poczytać! Chętnie też Ci o tym opowiemy i udowodnimy dlaczego tak jest!
Egzaminy na różne uczelnie (kierunki architektoniczne czy wzornicze) wymagają od kandydata wykazania się umiejętnością obserwacji świata oraz wyobraźnią (twórczą i przestrzenną). Dlatego na zajęciach z rysunku architektonicznego oprócz tworzenia iluzji przestrzeni na płaskiej kartce papieru, ćwiczymy także odnajdowanie się w przestrzeni rzeczywistej. Tworzymy różne formy trójwymiarowe z papieru, gliny lub z innych przyjaznych formowaniu materii.
Zobacz jak uczniowie Ars Atelier zdają na wybrane kierunki studiów.
Wpisując w przeglądarkę internetową wyskakuje mnóstwo rysunków architektury. Często jednak trudno odróżnić ich twórców bo wszyscy rysują tak samo, jeden schemat, jedna maniera.
Wiele z tych prac niestety odrysowywanych jest od zdjęć co nie jest koniecznie dobrą praktyką – co dawno naukowo już zostało udowodnione (patrz np. Rudolf Arnheim).
Po pierwsze, kopiowanie bezpośrednio z fotografii może ograniczać rozwój umiejętności percepcyjnych, ponieważ nie wymaga ono zrozumienia struktury przestrzennej ani analizy proporcji czy perspektywy.
Dodatkowo, fotografie często prezentują obiekty czy otoczenie w sposób uproszczony lub zniekształcony. To może prowadzić do nieprawidłowych interpretacji i błędów w rysunku.
A po trzecie, przerysowywanie ze zdjęć może ograniczać kreatywność artysty, ponieważ polega na dokładnym odtwarzaniu istniejącego obrazu, zamiast na własnym wyobrażeniu i interpretacji.
Dlatego przygodę z rysunkiem zawsze powinno się zaczynać od rysowanie na żywo lub z własnej wyobraźni. To pozwala na rozwijanie własnych umiejętności obserwacyjnych (zrozumienie wspomnianej struktury przestrzennej, analizy proporcji i widzenia perspektywy), kreatywności (bo tworzymy a nie odtwarzamy) oraz indywidualnego, rozpoznawalnego styl artystycznego.
Jeżeli nie przepadasz za kolorem, nasz kurs rysunku architektonicznego nauczy Cię widzenia twórczego świata poprzez tworzenie iluzji tegoż świata na płaskiej kartce papieru (martwe natury, układy przestrzenne) oraz odczuwania przestrzeni (rysunek brył, obiektów, wizualizacji w technikach odręcznych opartych na zasadach perspektywy zbieżnej i aksonometrii).
A na deser, architekturę i tak porysujesz…
Sprawdź nasz skorowidz kierunków. W pracowni, na zajęciach też doradzimy!
Osoby wybierające się na politechnikę lub na wzornictwo czy architekturę wnętrz na ASP zachęcamy do przejścia przez oba nasze kursy:
– Kurs rysunku i malarstwa
– Kurs rysunku architektonicznego
Dokładnie w takiej kolejności.
Jeżeli pozostał Ci tylko rok czeka Cię ciężka harówka – dużo pracy w domu. Aby optymalnie wykorzystać ten czas w pracowni wybierz:
– Kurs rysunku architektonicznego
Jeżeli wybierasz się na wzornictwo lub architekturę wnętrz na ASP sprawdź dokładnie jakie są wymogi, na co dana uczelnia kładzie większy nacisk. Wtedy wybierz:
– Kurs rysunku i malarstwa (skupiamy się na rysunku i malarstwie)
lub
– Kurs rysunku architektonicznego (w zasadzie tylko sam rysunek)
Niektóre uczelnie nie prowadzą egzaminów z predyspozycji plastycznych na swoje artystyczne kierunki, bo tutaj cały pierwszy rok jest jednym, wielkim egzaminem.
Na takie kierunki łatwiej się dostać ale dużo trudniej utrzymać. Aby komfortowo studiować zachęcamy do odbycia chociaż rocznego, dowolnego kursu.
Pamiętaj także, że nabór na studia za granicą odbywa się mniej więcej od grudnia do marca (w zależności od uczelni). Zaczynając naukę od podstaw we wrześniu roku maturalnego, będziesz mieć tylko jakieś pół roku na przygotowanie się! A to może być za mało. Zacznij więc zajęcia dwa-trzy lata przed maturą.
Zachęcamy do przejścia przez oba nasze kursy, kolejność dowolna:
– Kurs rysunku architektonicznego
– Kurs rysunku i malarstwa
W przeciwieństwie do wielu innych kursów, w Arsie zapewniamy wszystkie materiały i narzędzia niezbędne do pracy w pracowni
Ars to klimatyczne miejsce pełne artystycznych artefaktów i inspirujących prac. Według badań taki klimat podnosi efektywność uczenia się aż o 25%!
Korekty w Arsie dostosowane są do indywidualnych predyspozycji i umiejętności. Osoby chodzące na zajęcia są często na różnym poziomie, dlatego, mimo wspólnych tematów, każdy prowadzony jest jego własną drogą.
Jak już wiesz, na nasze zajęcia całoroczne podpisywania jest umowa. Wzór umowy można znaleźć powyżej oraz w w rubryce Rekrutacja – Do pobrania. Umowa musi być podpisana na co najmniej jeden dzień przed rozpoczęciem zajęć. Brak podpisania umowy uznajemy za rezygnację!
Podpisując umowę otrzymujesz:
** po spełnieniu wszystkich wymagań programowych zawartych w regulaminie
Stań się jedną z nich i nauczy się rysować, malować, tworzyć!
Daj się porwać pasji!
Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Założymy, że to Ci odpowiada, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zezwól Dowiedz się więcej