W POLSCE CZY ZA GRANICĄ?
Gdzie studiować?
„Braku wyobraźni nie zastąpi doskonała technika” – MIECZYSŁAW JASTRUN
Studiując w Polsce możesz jednocześnie studiować za granicą!
Wiele uczelni ma świetne systemy wymiany międzynarodowej. My spędziliśmy semestr w Berlinie!


Z taki pracami masz szansę się dostać


W DOMU ZAWSZE BEZPIECZNIE
Studia w Polsce
Jeżeli Twoim marzeniem są studia artystyczne – plastyczne, to sztuka, niezależnie od swojej formy, powinna być Twoją życiową pasją. Wyższe szkoły artystyczne wymagają bowiem od kandydatów artystycznego zaangażowania oraz bogatej teczki czy portfolio własnych prac.
Kandydat na architekta lub dizajnera powinien natomiast cechować się analitycznym sposobem myślenia oraz być osobą bardzo skrupulatną, zwracającą uwagę na detale. Co jednak najważniejsze, powinien czuć przestrzeń – widzieć trójwymiarowo, mieć dobrą wyobraźnię przestrzenną!
Polskie uczelnie nadal kładą bardziej nacisk na umiejętności praktyczne gdyż dobry warsztat jest plastyczny jest podstawą radzenia sobie w przyszłym zawodzie. Co ciekawe, warsztat plastyczny (zwłaszcza na uczelniach artystycznych) jest od lat w polskich uczelniach na dużo wyższym poziomie niż w krajach zachodnich.
Co jest zatem ważne?
- Czas egzaminów: Nabór na studia w Polce zaczyna się w okolicach maja (rejestracja online w systemie ERK). Egzaminy natomiast przypadają - w zależności od uczelni, w czerwca i lipcu.
- Egzaminy z predyspozycji plastycznych: Większość uczelni artystycznych wymaga zdania własnych egzaminów wstępnych, które mogą obejmować testy umiejętności artystycznych, rysunek, malarstwo, rzeźbę, projektowanie graficzne, testy teoretyczne, a także rozmowy kwalifikacyjne. Na większość uczelni architektonicznych wymaga zdania egzaminów wstępnych, które mogą obejmować testy z zakresu umiejętności widzenia przestrzeni (rysunek z obserwacji, rysunek aksonometryczny), wiedzę z zakresu architektury i urbanistyki, wiedzę matematyczno-fizyczną a także rozmowy kwalifikacyjne.
- Portfolio lub teczka prac: Na uczelniach artystycznych często kandydaci muszą przedstawić teczkę prac lub portfolio, które zawiera próbki swojej pracy artystycznej, projekty, rysunki, prace plastyczne itp. Portfolio służy do oceny umiejętności artystycznych, kreatywności i zdolności artystycznych kreatywności i zdolności projektowania kandydata. Dotyczy o także architektury na uczelniach artystycznych. Uczelnie techniczne (politechniki) rzadziej wymagają portfolio. Tu często liczy się sam egzamin.
- Zdana matura: Kandydaci muszą posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej lub jego odpowiednik. Muszą także zebrać określoną liczbę punktów – procent na maturze.
- Rozmowa kwalifikacyjna: Zadaniem tej rozmowy jest ocena kandydata pod kątem jego umiejętności, doświadczenia, motywacji oraz potencjału artystycznego. Polega ona na bezpośrednim spotkaniu kandydata z komisją rekrutacyjną, która może składa się z nauczycieli akademickich, specjalistów z różnych dziedzin sztuki lub/i architektury. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zazwyczaj z kandydatem omawia się jego dorobek plastyczny przedstawiony w formie portfolia lub teczki prac.
- List motywacyjny: W niektórych przypadkach kandydaci muszą napisać list motywacyjny, w którym opisują swoje zainteresowania, cele zawodowe dlaczego wybrali akurat ten kierunek jako dziedzinę studiów i dlaczego chcą studiować na danej uczelni.
Należy jednak pamiętać iż, ważne jest dokładne zapoznanie się z wymaganiami konkretnej uczelni i programu studiów zanim przystąpi się do procesu aplikacyjnego. Uczelnie z roku na rok potrafią zmieniać swoje kryteria naboru.
GDY ZEW PRZYGODY WZYWA
Studia za granicą
Chcesz studiować poza granicami Polski? Pamiętaj, że zagraniczne uczelnie mają trochę inne wymagania niż polskie placówki. Oprócz oczywistych wymagań z zakresu umiejętności plastycznych, dla nich liczy się przede wszystkim człowiek i jego osobowość.
Od przyszłego kandydata na studenta bardzo mocno wymagana jest kreatywność, pracowitość, szczere zaangażowanie w różne działania (nie tylko związane ze sztuką) oraz teczka lub portfolio własnych osiągnięć o szerokim spektrum. Ważne są też działania tzw. pro bono czyli wolontariat.
Dla władz zagranicznych uczelni często liczy się również bardzo pisemna opinia o kandydacie wystawiana przez nauczycieli, wychowawców i wykładowców różnych placówek edukacyjnych, w tym takich szkół jak nasza!
Wymagania na studia za granicą oczywiście różnią się w zależności od uczelni, kraju i konkretnego programu studiów. Jednakże istnieją pewne ogólne kategorie wymagań, które często są podobne na wielu uczelniach artystycznych lub architektonicznych.
Co jest zatem ważne?
- Czas egzaminów: Nabór na studia za granicą odbywa się mniej więcej od grudnia do marca (w zależności od uczelni). Wtedy należy aplikować i przejść przez sito egzaminu z predyspozycji plastycznych. Później tylko dodaje się wynik uzyskany na maturze i dopiero on potwierdza fakt „dostanie się na studia”.
- Portfolio: Zazwyczaj studenci muszą przedstawić portfolio, które zawiera próbki swojej pracy artystycznej, takie jak rysunki, malarstwo, fotografie, projekty graficzne a w przypadku uczelni architektonicznych fotografie modeli przestrzennych, czy inne prace projektowe itp. Portfolio służy do oceny umiejętności artystycznych, kreatywności czy też zdolności projektowych kandydata (widzenie przestrzeni w przypadku architektury).
- Egzaminy wstępne: Niektóre uczelnie wymagają, aby kandydaci zdali egzamin wstępny, który może obejmować testy umiejętności artystycznych, testy matematyczne (w przypadku kierunków architektonicznych) wywiady, zadania praktyczne lub próbki pracy. Często przeprowadzane są one online w formie rozmowy kwalifikacyjnej na której kandydat się przedstawia i opowiada o wykonanych pracach plastycznych
- Wymagania językowe: Jeśli studenci ubiegają się o miejsce na programie studiów prowadzonym w języku obcym, mogą być wymagane odpowiednie wyniki testów językowych lub dokument matury międzynarodowej
- Zdana matura: Kandydaci muszą posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej lub jego odpowiednik. Muszą także zebrać określoną liczbę punków – procent na maturze.
- List motywacyjny: W niektórych przypadkach kandydaci muszą napisać list motywacyjny, w którym opisują swoje zainteresowania, cele zawodowe dlaczego wybrali akurat ten kierunek jako dziedzinę studiów i dlaczego chcą studiować na danej uczelni.
- Rekomendacje: Niektóre uczelnie mogą również wymagać listów rekomendacyjnych od nauczycieli, mentorów lub innych osób, które znają kandydata i mogą potwierdzić jego umiejętności, zaangażowanie i potencjał.
Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z wymaganiami konkretnej uczelni i programu studiów oraz odpowiednio się do nich przygotować przed rozpoczęciem procesu aplikacyjnego.
Widzieliśmy już w pracowni takie sytuacje, że dana osoba przeszła z naszą pomocą przez portfolio i egzamin predyspozycji, ale zabrakło jej punktów na maturze!


Z taki pracami masz szansę się dostać

