Historia naszych pracowni

Z miłości do kreatywności

„Działanie sztuki polega na zdolności ludzi do zarażania się uczuciami innych ludzi” - LEW TOŁSTOJ

Ars Atelier to szkoła, która powstała z pasji do sztuki. Nasi nauczyciele nie tylko uczą rysunku, malarstwa, rzeźby itp! Pracujący tutaj artyści i pedagodzy zarażają swoich wychowanków, wrażliwością, kreatywnością, nieszablonowym myśleniem, ale przede wszystkim zamiłowaniem do różnych, artystycznych działań! Kameralna atmosfera panująca w atelier sprzyja powstawaniu ciekawych prac, a obecność wśród interesujących ludzi i twórczych dzieł nastraja, inspiruje i doładowuje duchowo.


W Ars Atelier swój twórczy azyl znajdują osoby w różnym wieku. Niektórzy przychodzą do nas aby odreagować stres życia codziennego poprzez własną twórczość (i zostają na wiele lat), niektórzy z miłości do sztuki, wielu po to aby szlifować swoje zdolności artystyczne a jeszcze inni aby uzyskać niezbędne umiejętności umożliwiające zdanie egzaminów do szkół, uczelni plastycznych lub architektonicznych. Wszyscy jednak, z czasem stają się świadomymi odbiorcami sztuki.

Modernistyczny budynek, w którym mieści się dziś Ars Atelier powstał na Placu Jana Kilińskiego w 1929 r. Nasze skrzydło było wtedy osobnym budynkiem, niepołączonym z resztą kompleksu

Nasza szkoła jest kontynuatorem pierwotnej idei kształcenia plastycznego opracowanego przez śp. profesora Jerzego Materne, pomysłodawcy, współorganizatora i współzałożyciela Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie (obecnej Akademii Sztuki). Założycielami Ars Atelier są jego dzieci – syn dr Mikołaj Materne i synowa dr Agnieszka Materne.


Ars Atelier ma swoją siedzibę w śródmieściu Szczecina w budynku zespołu Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego na placu Kilińskiego 3. Przed wojną mieściła się tu niemiecka Fachschule, przy której, na początku XX wieku powstała także Szkoła Rzemiosł Artystycznych, kształcąca z zakresu rysunku, fotografii, malarstwa, rzeźby ale także grafiki reklamowej i projektowania ubiorów. Gościły tu takie sławy jak Walter Gropius – twórca Bauhausu, Ludwig Mies von der Rohe i Johannes Itten. W szkole tej pracował również znany rzeźbiarz Kurt Schwerdtfeger, uczeń Wasylija Kandinsky’ego.


Wysoki poziom nauczania w Ars Atelier dorównujący najlepszym tego typu placówkom w Polsce zdobył uznanie wśród wielu fachowców z dziedziny sztuki i pedagogiki. Wypracowany system zajęć oparty o wiedzę i doświadczenie współpracujących z nami artystów i nauczycieli akademickich (kiedyś i dziś m.in. z ZUTu, WSSU, Akademii Sztuki) wyznacza standardy dla innych podobnych szkół w regionie, korzystających z naszych wzorców.


Od 2015 roku Ars Atelier jest także placówką eksperymentalną w zakresie edukacji plastyczno-technicznej współpracującą z Katedrą Wczesnej Edukacji Uniwersytetu Szczecińskiego.

OD 18 LAT Z WAMI

Klimat Ars Atelier udzielił się już wielu osobom

Historia naszych pracowni

Zobacz jak wyglądały różne lokalizacje Ars Atelier

Nasza szkoła zmieniała swoją lokalizację kilkukrotnie, aby w 2010 roku osiąść na stałe w historycznym budynku WZDZ. Zaczynaliśmy skromnie – od własnego, małego mieszkania przekształconego w kameralne atelier sztuki. W kolejnych latach powiększaliśmy pracowniane przestrzenie dostosowując się do potrzeb nowych i „starych” uczniów.

 

Przez te wszystkie lata powstało ponad trzydzieści tysięcy prac w naszych różnych pracowniach. Wykształciliśmy ponad tysiąc osób, z których wielu działa dziś samodzielnie w różnych branżach tzw. kreatywnych. Cieszy nas to niezmiernie!

Pierwsza pracownia

2005-2006 r.

Druga pracownia

2006-2008 r.

Trzecia pracownia

2008-2011 r.

Aktualna pracownia

od 2011 r.

CHCESZ IŚĆ NA WYMARZONE STUDIA? POMOŻEMY CI SIĘ NA NIE DOSTAĆ!