Szukaj
Close this search box.
O szkole

Historia naszych pracowni

„Działanie sztuki polega na zdolności ludzi do zarażania się uczuciami innych ludzi” - LEW TOŁSTOJ

Działamy od 2005 r. W tym czasie byliśmy w czterech miejscach. Na placu Kilińskiego jesteśmy od ponad 10 lat!

Dołącz do Ars Atelier

Stań się częścią naszej społeczności

O szkole

Z miłości do kreatywności

Klimat Ars Atelier udzielił się już wielu osobom

Ars Atelier to szkoła, która powstała z pasji do sztuki. Nasi nauczyciele nie tylko uczą rysunku, malarstwa, rzeźby itp! Pracujący tutaj artyści i pedagodzy zarażają swoich wychowanków, wrażliwością, kreatywnością, nieszablonowym myśleniem, ale przede wszystkim zamiłowaniem do różnych, artystycznych działań! Kameralna atmosfera panująca w atelier sprzyja powstawaniu ciekawych prac, a obecność wśród interesujących ludzi i twórczych dzieł nastraja, inspiruje i doładowuje duchowo.

W Ars Atelier swój twórczy azyl znajdują osoby w różnym wieku. Niektórzy przychodzą do nas aby odreagować stres życia codziennego poprzez własną twórczość (i zostają na wiele lat), niektórzy z miłości do sztuki, wielu po to aby szlifować swoje zdolności artystyczne a jeszcze inni aby uzyskać niezbędne umiejętności umożliwiające zdanie egzaminów do szkół, uczelni plastycznych lub architektonicznych. Wszyscy jednak, z czasem stają się świadomymi odbiorcami sztuki.

Modernistyczny budynek, w którym mieści się dziś Ars Atelier powstał na Placu Jana Kilińskiego w 1929 r. Nasze skrzydło było wtedy osobnym budynkiem, niepołączonym z resztą kompleksu

Zobacz jak wyglądały

Historia pracowni w obrazkach

Zawsze u nas jednak było bardzo klimatycznie

Nasza szkoła zmieniała swoją lokalizację kilkukrotnie, aby w 2010 roku osiąść na stałe w zabytkowym  budynku WZDZ. Zaczynaliśmy skromnie – od własnego, małego mieszkania przekształconego w kameralne atelier sztuki. W kolejnych latach powiększaliśmy pracowniane przestrzenie dostosowując się do potrzeb nowych i „starych” uczniów.

Przez te wszystkie lata powstało ponad trzydzieści tysięcy prac w naszych różnych pracowniach. Wykształciliśmy ponad tysiąc osób, z których wielu działa dziś samodzielnie w różnych branżach tzw. kreatywnych. Cieszy nas to niezmiernie!

Od 2011 r. do teraz

W historycznym budynku na Placu Kilińskiego jesteśmy już od ponad 10 lat. Mamy także ponad 170m2, duże pomieszczenia z wielkimi oknami i wielu sympatyków w różnym wieku!

Lata 2008-2011

Trzecia lokalizacja . Ulicy nie zmieniamy. Ponad 80 m2. Mamy pięć pomieszczeń. Dwie sale lekcyjne, biuro, pomieszczenie socjalne oraz tzw. dużą rekwizytornię. W pracowni może równolegle pracować jakieś osiem-dziewięć osób.

Lata 2006-2008

Druga lokalizacja, także przy ulicy Gorkiego tylko w innym budynku. Mieścimy się w przyziemu, wejście jest od podwórka. Od końca 2006 r. mamy do dyspozycji około 63 m2 – dwa pomieszczenia do zajęć i jedno na biuro. Równolegle może pracować jakieś sześć-siedem osób.

Lata 2005-2006

Pierwsza, malutka pracownia przy ulicy Gorkiego. Jakieś 30 m2. Mieściło się tam maksymalnie trzech-czterech uczniów. Okna były od południowego-zachodu, więc mieliśmy dużo światła.

O szkole

Nasza misja

Nasza szkoła jest kontynuatorem pierwotnej idei kształcenia plastycznego opracowanego przez śp. profesora Jerzego Materne, pomysłodawcy, współorganizatora i współzałożyciela Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie (obecnej Akademii Sztuki). Założycielami Ars Atelier są jego dzieci – syn dr Mikołaj Materne i synowa dr Agnieszka Materne.

Ars Atelier ma swoją siedzibę w śródmieściu Szczecina w budynku zespołu Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego na placu Kilińskiego 3. Przed wojną mieściła się tu niemiecka Fachschule, przy której, na początku XX wieku powstała także Szkoła Rzemiosł Artystycznych, kształcąca z zakresu rysunku, fotografii, malarstwa, rzeźby ale także grafiki reklamowej i projektowania ubiorów. Gościły tu takie sławy jak Walter Gropius – twórca Bauhausu, Ludwig Mies von der Rohe i Johannes Itten. W szkole tej pracował również znany rzeźbiarz Kurt Schwerdtfeger, uczeń Wasylija Kandinsky’ego.

Wysoki poziom nauczania w Ars Atelier dorównujący najlepszym tego typu placówkom w Polsce zdobył uznanie wśród wielu fachowców z dziedziny sztuki i pedagogiki. Wypracowany system zajęć oparty o wiedzę i doświadczenie współpracujących z nami artystów i nauczycieli akademickich (kiedyś i dziś m.in. z ZUTu, WSSU, Akademii Sztuki) wyznacza standardy dla innych podobnych szkół w regionie, korzystających z naszych wzorców.

Od 2015 roku Ars Atelier jest także placówką eksperymentalną w zakresie edukacji plastyczno-technicznej współpracującą z Katedrą Wczesnej Edukacji Uniwersytetu Szczecińskiego.